Światowy Dzień Cukrzycy
Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy 14.11 warto nakreślić ten problem u zwierząt 🐶🐱⚠️
Statystyki podają, że 1 na 300 psów oraz 1 na 230 kotów będzie cierpieć na cukrzycę w starszym wieku. Statystyki nie szczędzą przy tym płci żeńskiej wysterylizowanej. Raport o stanie zdrowia zwierząt w 2016 r. (2016 State of Pet Health Report) wskazał tendencję wzrostową w zachorowaniach na cukrzycę, która wzrosła o prawie 80% u psów i 18% u kotów w okresie 10 lat!
Postępowanie dietetyczne u zwierząt z cukrzycą insulinozależną (typu 1) nie eliminuje potrzeby zastępowania insuliny, ale jest konieczna w celu poprawy kontroli glikemii. U pacjentów z cukrzycą insulinoniezależną (typu 2) terapia dietetyczna może zarówno poprawić kontrolę glikemii, jak i w niektórych przypadkach wyeliminować potrzebę stosowania insulinoterapii.
Wiele lekarzy i dietetyków łączy występowanie cukrzycy z rozwojem przemysłu paszowego, który dawki pokarmowe bilansuje nawet kilkoma rodzajami zbóż, nasionami roślin strączkowych i bulwami roślin psiankowatych (ziemniaki różnego gatunku). Jest to rozumowanie dość proste i zarówno prawdziwe, jak i nie do końca prawdziwe…
Co z tymi zbożami? Niektórzy twierdzą, że panuje „moda” na karmy bezzbożowe. Nie wiem czy jeśli chodzi o zdrowie stosowne jest mówić o modzie czy może o większej świadomości? Karmy zbożowe wiążą się z zawartością węglowodanów w diecie psa i kota ale uwaga na karmy bezzbożowe, ponieważ te w zastępstwo mają w składzie np. ziemniaki czy rośliny strączkowe. Zastępstwo takie to także wysokie źródło węglowodanów, na dodatek skutkujące większym uszczerbkiem na zdrowiu (choroby serca, choroby nerek). Wiele dietetyków zwraca także uwagę na wysoką zawartość tłuszczy przetworzonych w karmach, ponieważ i ten czynnik może prowadzić do cukrzycy.
Węglowodany mogą służyć psom jako źródło energii, ponieważ należą do grupy wszystkożerców. Ważna jest tu forma, mianowicie musi być ona złożona (węglowodany złożone, wielocukry) i w odpowiednich proporcjach (15% do 25%). Koty to bezwzględni mięsożercy i w ich diecie dodatek węglowodanów pochodzenia roślinnego powinien wynosić 5%. Co ważne, koty źle metabolizują fruktozę (cukier owocowy)!
Wróćmy do formy. Mamy węglowodany proste i złożone. Te pierwsze gwałtownie podnoszą poziom glukozy we krwi, natomiast złożone uwalniają ją powoli i dodatkowo zawierają błonnik pokarmowy, poprawiający parametry gospodarki lipidowej. Aby ułatwić wybór odpowiedniego źródła węglowodanów należy kierować się indeksem glikemicznym. Węglowodany złożone mają niższy indeks glikemiczny niż węglowodany proste, ponieważ są one wolniej trawione i wchłaniane. Indeks niski będzie w granicach IG ≤55, średni IG =56-69, natomiast wysoki IG ≥70. Przykład: ziemniaki gotowane IG=95, marchew surowa IG=16, marchew gotowana IG=47, otręby pszenne IG=45, ryż biały IG=70 (źródło: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/cukrzyca/indeks-glikemiczny-ig-tabela-jakie-produkty-maja-niski-ig-aa-naVA-gLQk-uAwt.html).
Na koniec podsumowanie:
1. unikamy węglowodanów prostych (np. ryż);
2. liczymy indeks glikemiczny;
3. dodajemy błonnik (np. pektyny, inulina, otręby);
4. u osobników z hipercholesterolemią (podwyższone stężenie cholesterolu we krwi) i hipertriglicerydemia (podwyższone stężenie triglicerydów we krwi) ograniczamy tłuszcze;
5. pilnujemy wagi pupila! – ruch, woda do picia, mniejsze dawki częściej podawane.
Jeszcze suple 😜 Suplementy w diecie psa z cukrzycą są także ważne. Przede wszystkim cynk i chrom ale także w myśl rozwijającej się dziedziny żywienia nutrigenomiki, substancje bioaktywne sprzyjające metylacji DNA. Substancje takie to m.in. kurkumina (kurkuma) oraz kwas foliowy (wit. B9).
Na podpinkę zdjęcie słodkiej Avi, której stają uszka aby to już darować sobie cukru do herbatki 😍
#APsisko #dietoterapia #cukrzyca #pies #kot
#na #cukrzycę #dobry #border 👍
Dodaj komentarz